Lista aktualności Lista aktualności

Jemioła pospolita Viscum album L.

 

Jemioła powszechnie uznawana jest za roślinę, która przynosi szczęście. Dlatego też w okresie świąt Bożego Narodzenia przyjęło się dekorowanie mieszkań gałązkami jemioły. Zwykło się mawiać, że „bez jemioły roczek goły”. Jemioła z owocami to symbol dostatku, bogactwa oraz szczęścia. Jednak dla lasów stanowi realne zagrożenie.

Jemioła pospolita należy do rodziny Viscaceae. Jest rośliną półpasożytyczniczą – posiada zimozielone liście, za pomocą których może przeprowadzać proces fotosyntezy, a od swojego gospodarza za pomocą ssawek (haustoriów) pobiera wodę z rozpuszczonymi substancjami mineralnymi, które potrzebne są do jej wzrostu. Jest półpasożytem obligatoryjnym, co oznacza, że bez żywiciela nie jest w stanie przeżyć. Jemioła to krzew, który tworzy rozłożyste kępy porastające konary drzew i pni. Jej gałązki rozgałęziają się nibywidlasto. Jemioła kwitnie od lutego do kwietnia. Owoce dojrzewają długo po kwitnieniu i utrzymują się na roślinie podczas zimy. Posiadają lepki, półprzezroczysty miąższ, który jest bogaty w wiscynę. Dzięki tej substancji nasiona łatwo przyczepiają się do powierzchni gałęzi, po przejściu przez przewód pokarmowy ptaka lub po usunięciu z dzioba. Jemioła jest przysmakiem wielu ptaków, na przykład: jemiołuszek, drozdów czy kwiczołów.

Jest to półpasożyt atakujący nie tylko drzewa liściaste, rosnące w parkach czy wzdłuż dróg, lecz także stanowi realne zagrożenie w drzewostanach iglastych. W drzewostanach jodłowych już od dawna była obserwowana. Niestety, od kilku lat stwierdzana jest również w drzewostanach sosnowych. Występowanie jemioły jest szkodliwym zjawiskiem, wpływa spowalniająco na tempo wzrostu radialnego drzewa oraz ma negatywny wpływ na gospodarkę wodną. Susza, która wynika z globalnych zmian klimatycznych, przyczyniła się do osłabienia drzew, w konsekwencji czego jemioła może szybciej się rozprzestrzeniać.

Warto pamiętać również o tym, że jemioła nie jest tylko patogenem drzew, ale też rośliną leczniczą. Na przykład wysuszone ziele obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, uspokajająco.