Lista aktualności Lista aktualności

Jak nie zgubić się w lesie?

Zbliżająca się jesień to czas grzybobrania i długich leśnych wędrówek. Leśnicy zdradzą sekret leśnej orientacji w terenie.

 

Pewnie nie raz i nie dwa widzieliście w lesie podobne słupki. My nazywamy je słupkami oddziałowymi. Są one znakami podziału powierzchniowego lasu.
Umieszczamy je na granicach gruntów Lasów Państwowych oraz w miejscach gdzie zbiegają się 4 tzw. oddziały leśne- fragmenty lasu, konkretnie oznaczone cięgiem liczb.

W górnym wierszu znajduje się numer obrębu leśnego, w dolnym numer oddziału, na który ,,patrzy'' słupek.
Często występują też tylko z oznaczeniem numeru oddziału czyli jednym wierszem.

Zgubiłem się w lesie, nie mam telefonu. Jak próbować odnaleźć drogę?

 

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i przypomnij sobie opis terenu w którym jesteś. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Dokładnie zapamiętaj miejsce gdzie aktualnie jesteś i spróbuj ustalić kierunki świata. Pomogą w tym wiadomości z geografii i astronomii. Popatrz na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrz na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych.

Przed wyjściem do lasu dobrze jest zaopatrzyć się w mapę leśną, którą wcale nie tak trudno zdobyć. Kolorami są tam oznaczone gatunki drzew, można odczytać wiek drzewostanu, a przede wszystkim numer oddziału leśnego. Łatwo ustalić  w terenie w jakim oddziale jesteśmy, bo w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału znajdziemy słupek oddziałowy, gdzie na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów. Gdy nie masz mapy ani kompasu to właśnie słupek pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ. Znajdziesz wtedy drogę do domu bez problemu.